برای قایق‌های بی‌حرکت موج‌ها تصمیم می‌گیرند

یکی از مهمترین مواردی که در سال 1403 برای شرکت‌های عضو سندیکا در کنار حفظ جریان نقدینگی که به نظر می‌رسد با توجه به محدودیت‌های مالیاتی سال آتی، یکی از بحران‌های جدی کسب و کار خواهد بود، توجه به نیروی انسانی و پرسنل است.
برای قایق‌های بی‌حرکت موج‌ها تصمیم می‌گیرند
امتیاز دهید :

در اقتصاد نابسامان بحران‌زده و پرنوسان ایران، بخش خصوصی صنعت برق تنها در سایه انسجام و همدلی توان ادامه مسیر کار و کسب خود را خواهد داشت و قطعا با توجه به نقش تسهیلگری سندیکا در مهیا کردن مذاکره با حاکمیت، مشارکت اعضا در سندیکا از طریق کمیته‌های تخصصی و مکاتبه با دبیرخانه برای تبیین خواسته‌ها، مشکلات و پیشنهادات خود، به ویژه در سال 1403 می‌تواند مسیر را برای آنها روشن‌تر نماید. 

سال 1403 سالی سرشار از رخداد‌های موثر بر کسب و کار‌ها خواهد بود، قانون برنامه هفتم توسعه در کنار بودجه مالیات محور ۱۴۰۳، شروع به کار مجلس شورای اسلامی دوازدهم و انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و اثرات آن بر روابط بین‌الملل، عواملی هستند که فعالیت محتاطانه با پرهیز از حرکت‌های بدون پشتوانه را به بخش خصوصی به ویژه شرکت‌های کوچک و متوسط، دیکته می‌کند.  

یکی از مهمترین مواردی که در سال 1403 برای شرکت‌های عضو سندیکا در کنار حفظ جریان نقدینگی که به نظر می‌رسد با توجه به محدودیت‌های مالیاتی سال آتی، یکی از بحران‌های جدی کسب و کار خواهد بود، توجه به نیروی انسانی و پرسنل است. حفظ نیروی انسانی متخصص و توجه کلی به این حوزه و البته حواشی‌های آن، لزوم داشتن استراتژی‌های گوناگون و متنوع را برای شرکت‌ها (با تاکید بر بنگاه‌های کوچک و متوسط) برای مواجهه با این چالش‌ها بیش از پیش توصیه می‌گردد. استفاده از ظرفیت‌های تشکلی یکی از استراتژی‌هایی است که برای تمامی بنگاه‌ها چه بزرگ و چه کوچک می‌تواند راهگشا باشد. از جمله این ظرفیت‌ها که یکی از دستاوردهای سندیکا در سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ بوده، استفاده از ظرفیت میز خدمت سندیکا در  وزارت صمت است. خدمات میز در زمینه‌های اولویت تخصیص ارز، حمایت از ساخت داخل، تعیین عمق ساخت داخل و رفع تعهدات ارزی و بهره‌مندی از کمیسیون ماده ۳ می‌باشد.

وزارت نیرو، شرکت توانیر، شرکت‌های توزیع نیروی برق، شرکت‌های برق منطقه‌ای، وزارت صمت، سازمان تامین اجتماعی، سازمان امور مالیاتی، سازمان برنامه بودجه استان تهران، سازمان برنامه و بودجه کشور، سازمان بازرسی کل کشور، مجلس شورای اسلامی و اتاق‌های بازرگانی کل کشور از جمله ارگان‌هایی هستند که سندیکای صنعت برق می‌تواند نقش تسهیل‌گری ارتباط با آنها را برای اعضای خود ایفا نماید فلذا در سال 1403حرکت‌های سندیکا محور؛ سندیکایی که نقش نقطه کانونی و رگولاتور بخش خصوصی صنعت برق ایران را بازی می‌کند، می‌تواند حلقه وصل برای اعضا در ارتباط با یکدیگر و حاکمیت قلمداد گردد. 

از ظرفیت‌های دیگر سندیکا برای اعضا، حضور در نمایشگاه‌های گوناگون در راستای توسعه کسب و کار است. در سال ۱۴۰۲ سندیکا علاوه بر حضور در نمایشگاه‌های معمول مانند نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق تهران و نمایشگاه جانبی کنفرانس توزیع برق، در نمایشگاه‌های بین‌المللی ساختمان، اکسپو، نفت و هوشمندسازی هم حضور یافت و رویکرد سندیکا کمک به توسعه کسب و کار اعضا بود.

برگزاری و بهره‌مندی از دوره‌های آموزشی از دیگر ظرفیت‌های سندیکایی است که می‌تواند در تقویت عوامل موثر بر استراتژی‌های اعضا در کسب و کار آنها نقش بسزایی داشته باشد، جهت استحضار اعضای محترم عرض می‌نمایم که در سال 1402 دوره‌های آموزشی فراوان با هدف ارتقاء سطح دانش و آگاهی اعضا با حضور اساتید خبره در موضوعات گوناگون و البته به‌روز در سندیکا برگزار شد که در این دوره‌ها حتی شرکت‌های کارفرمایی هم حضور پیدا کردند. در شرایط پرنوسان این روزها، پوشش ریسک‌های کسب و کار، بدون علم و آگاهی و استفاده از ظرفیت افراد کار بلد، برای صاحبان بنگاه‌ها کار سخت و تقریباً غیرممکنی به نظر می‌رسد بنابراین حضور در دوره‌های آموزشی سندیکا و کمک به رونق آن را به اعضای محترم پیشنهاد می‌نمایم.

اساس وجودی تشکل‌ها، انجمن‌ها و سندیکاها ایجاد جمعی از افراد یا شرکت‌هاست که این اجتماع زمینه‌ساز مناسبی برای ایجاد ارتباط به افراد و بنگاه‌ها با یکدیگر بوده و هست. بنابراین از دیگر ظرفیت‌های سندیکا ایجاد ارتباطات عرضی بین اعضاست که می‌تواند در بهبود و یا توسعه کسب و کار آنها با یکدیگر نقش موثری داشته باشد.

ظرفیت‌های مزبور از طرق گوناگون به سمع و نظر اعضای محترم رسانیده شده و خواهد شد اما اثری که در مشارکت و حضور هست در روش‌های دیگر کمتر یافت می‌گردد لذا بعنوان دبیرکل سندیکای صنعت برق ایران و سردبیر ستبران اعضای محترم سندیکا را به مشارکت و حضور بیشتر دعوت می‌نمایم. در جایی خواندم که"برای قایق‌های بی‌حرکت موج‌ها تصمیم می‌گیرند" لذا درخواست دارم که سندیکای خودتان را از نعمت وجودیتان بهره‌مند سازید و از طریق کمیته‌های تخصصی، مکاتبه، مذاکره تلفنی و پیگیری از ظرفیت‌هایی که بیش از دو دهه برای ایجاد آنها سعی و تلاش شده، استفاده کنید. 

تلاش ما در سندیکا یافتن راه حل برای مسائل اعضاست اگرچه نقش ذاتی تشکل‌ها صرفاً تسهیلگری است ولی رویکرد عملگرای سندیکا آن است که در اقیانوس مشکلات به پاروزنی و یا حتی ناوبری اعضا کمک کند. باور سندیکا این است که «ما با هم به مقصد می‌رسیم» پس بیاییم  در سال ۱۴۰۳ متمرکزتر و سندیکایی‌تر قدم برداریم، در تلاش هستیم که شعار «راه رفتن از شما و راهنمایی از سندیکا» را در عمل صرف نماییم.

بخش خصوصی در شرایط حاضر روز‌های سختی را بویژه از نظر مالی پشت سر می‌گذارد و قطعا رفتار‌های جزیره‌ای و عدم همدلی و اتفاق‌نظر به این مساله دامن خواهد زد. نگرش‌های نقطه‌ای و جزیره‌ای در بلندمدت به زمینگیر شدن بخش خصوصی منجر خواهد شد، از این رو شاید یکی از مهمترین هدفگذاری‌های ما برای سال آینده که قطعا چالش‌های متعددی برای کسب و کار‌ها خواهد داشت، پرهیز از تنوع گفتمان‌ها در بخش خصوصی است. اینکه در برخی موارد مشکل یک شرکت با دسترسی محدود به یک مدیر یا مسئول رفع شود، کاملا متکی به همان نگاه نقطه‌ای، مقطعی و کوتاه مدتی به حل مساله است لذا در این راستا سیاست ایجاد و تقویت ضوابط اثربخش در دستور کار سندیکاست و اثرات این سیاست زمانی توسط اعضا لمس خواهد شد که مسائل و چالش‌های خود را به موقع و شفاف با سندیکا مطرح کنید. اگرچه ممکن است این پیگیری‌ها در نهایت به نتایج مطلوبی در کوتاه مدت منجر نشود، اما قطعا سندیکا می‌تواند در کوتاه کردن مسیر و یا زمان برای شرکت‌ها در دستیابی به نتیجه نهایی نقش ایفا نماید. در واقع ما بر این باوریم که تشکل‌هایی مانند سندیکا با اتکا به اطلاعات، مستندات و همچنین هم افزایی ناشی از همراهی اعضا، قادرند ارتباطی باقوام‌تر و موثرتر با حاکمیت برقرار کرده و در جریان مستمر این تعامل، مسائل را به شکل کلان‌تری دنبال کنند.

مساله بسیار مهم دیگر این است که ساختار کسب و کار‌ها در دنیا به سرعت در حال تغییر است و به تدریج SME‌ها برای ماندگاری و در امان ماندن در تلاطمات اقتصادی بایستی بزرگ شوند و یا در قالب مشارکت‌هایی تبدیل به هولدینگ یا کنسرسیوم‌ها شوند بگونه‌ای که توان رقابت آنها افزایش یابد. وضعیت کسب وکارها بگونه‌ای شده که تاب‌آوری تا پایداری و در نهایت توسعه هر روز دشوار تر از روز قبل می‌گردد لذا سندیکا می‌تواند در شکل‌گیری چنین مشارکت‌هایی با داشتن 21 کمیته تخصصی و 700 عضو نقش ایفا نماید. با تمرکز آن هم به صورت لیزری و استمرار در پیگیری در خدمت اعضای محترم خواهیم بود.

خدا را شاکریم که سندیکا به نمایندگی از ۷۰۰ عضو خود برای ایجاد و بهبود فضای گفتگوی دو طرفه و تعامل‌گونه با حاکمیت تابحال تلاش کرده و این مهم می‌تواند روشنی بخش فضای حاکم بر کسب و کار سال ۱۴۰۳ اعضا می تواند قلمداد گردد. در هر حال سعی می کنیم که در سال 1403 "دیده‌بان" و "ایده‌بان" بهتری برای اعضای سندیکا باشیم. سندیکا بعنوان تنها تشکل A+ کشور اگر چه کارپرداز و کاگزار نیست اما در تلاش است نقش تسهیلگری خود را با حمایت اعضا و به پشتوانه آنها هر روز بهتر از دیروز بنماید.

در پایان ضمن تبریک پیشاپیش سال 1403، سالی سرشار از موفقیت، بهروزی، برکت، شادکامی، سلامتی و تندرستی را برای مدیران و پرسنل زحمتکش و خدوم شرکت‌های فعال در صنعت برق ایران و همچنین اعضای محترم هیات مدیره سندیکا و پرسنل عزیز و فعال دبیرخانه سندیکا آرزو دارم و امیدوارم که سال 1403، سالی روشن‌تر و آبادتر برای کشور ایران باشد.

این یادداشت در شماره 15 نشریه ستبران منتشر شده است. 
فایل کامل نشریه شماره 15

لینک کوتاه گفتگو :
http://www.ieis.ir/fa/article/1194/?lفصلنامه ستبران

آرشیو

طراحی سایت از پارسیان مهر

© تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سندیکای صنعت برق ایران است.