راهکارهای دوازده گانه توسعه صادرات برق در سال 1400

راهکارهای دوازده گانه توسعه صادرات برق در سال 1400

در سال های اخیر، جمهوری اسلامی ایران با رویکرد توسعه گرا و افزایش صادرات غیر نفتی خصوصاً صادرات محصولات و تجهیزات و خدمات با ارزش افزوده بالا، به بستر سازی در این زمینه پرداخته است.

پارادوکس یارانه برق

پارادوکس یارانه برق

دولت ایران بیشترین حجم یارانه را در جهان و در بین سایر بخش‌ها به حوزه برق می‌دهد، اما میزان رضایت مردم در سطح مورد انتظار افزایش پیدا نکرده است و یا دست کم حجم زیادی از نارضایتی در خصوص برق‌رسانی در کشور در میان اقشار جامعه و حوزه‌های صنعتی دیده می‌شود.

صنعت برق در سال ۱۴۰۰ بر شاخ گاو فلزی

صنعت برق در سال ۱۴۰۰ بر شاخ گاو فلزی

کسری اعتبار و نقدینگی در صنعت برق طی یک دهه اخیر تقریبا عادی شده و با وجود اینکه اکثر بازیگران این صنعت، به نحوه بازی در این شرایط عادت کرده اند، ولی به علت سخت‌تر شدن این نوع بازی، به تدریج بازیکنان و زمین بازی و تجهیزات و تکنولوژی دچار فرسودگی و آسیب‌دیدگی و حتی فروپاشی می‌شوند و با پدیده‌هایی از ..

راهبردهای پشتیبانی و مانع‌زدایی توسعه صنعت برق در ۱۴۰۰

راهبردهای پشتیبانی و مانع‌زدایی توسعه صنعت برق در ۱۴۰۰

سال ۱۴۰۰ در شرایطی با شعار «تولید؛ پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» آغاز شده که کشور در آستانه چهارمین موج همه‌گیری کرونا قرار دارد، تورم هنوز هم در مسیر صعودی به نوسانات غیرقابل پیش‌بینی اقتصاد کشور دامن می‌زند و تحریم‌ها عملا هرگونه مبادله اقتصادی و تجاری با سایر کشورها را با موانع جدی روبه‌رو کرده اس..

سال سخت

سال سخت

سال 99 هم با همه افت و خیزهایش به پایان رسید. شاید کمتر کسی در روزهای ابتدایی این سال عجیب فکر می کرد که بیماری کرونا قرار است تا پایان سال مهمان ناخوانده مردم ایران و جهان باشد. امسال بدون تردید سال رخدادهای عجیب و غیرقابل پیش بینی در بطن اقتصاد ایران و جهان بود.

برق، منبع اقتصادی یا غیراقتصادی؟

برق، منبع اقتصادی یا غیراقتصادی؟

بخش خصوصی به‌‌رغم تلاش بی‌دریغ و همراهی مستمر و بدون وقفه در مسیر کسب جایگاه کنونی صنعت برق کشور، امروز با مشکلات عدیده‌ای چون افول بازار کسب و کار، انباشت مطالبات و کاهش ضرب آهنگ تولید و صادرات دست به گریبان بوده و به‌رغم جدالی سخت با نظام بانکی، بیمه تامین اجتماعی و اداره دارایی، با تهدید فسخ قرار..

آخرین امیدهای بخش خصوصی

آخرین امیدهای بخش خصوصی

پارادوکس‌های اصلی صنعت برق مربوط به ساختار دولتی این صنعت و وجود پیشوند «شرکت» است. چرا که به نظر می‌رسد با اضافه شدن واژه شرکت به نام «توانیر» ماهیت مسوولیت تغییر کرده است و نقطه اتصال توانیر و وزارت نیرو گسسته می‌شود.

دلایل افول سرمایه‌گذاری در صنعت برق

دلایل افول سرمایه‌گذاری در صنعت برق

صنعت برق ایران پتانسیل‌های بی‌شماری برای توسعه دارد که در طول این سال‌ها به‌شدت رو به افول گذاشته‌اند. صنعتی که با بیش‌از ۲۰۰۰ بنگاه اقتصادی بزرگ، کوچک و متوسط، قریب به ۱۵۰ هزار اشتغال مستقیم در حوزه‌های دولتی و خصوصی ایجاد کرده بود، این روزها در بسیاری از بخش‌هایش برای بقا مبارزه می‌کند.

راهبردهایی برای حل مساله قراردادهای صنعت برق

راهبردهایی برای حل مساله قراردادهای صنعت برق

بررسی‌ها نشان می‌دهد که حدود ۳۰۰ قرارداد جاری شرکت‌های توزیع نیروی برق با مشکل مواجه است که به نظر می‌رسد با غربالگری یا اولویت‌بندی مالی قرارداد‌ها برای شناسایی قرارداد‌های اولویت‌دار، خاتمه قرارداد‌های خارج از اولویت با توجه به محدودیت‌های نقدینگی و میزان تحقق آن و اعمال کاهش ۲۵ درصدی قرارداد‌ها ..

ساختار معیوب تولید انرژی

ساختار معیوب تولید انرژی

اتفاقات اخیر درمورد خاموشی‌ها، چه به‌صورت خاموشی‌های برنامه‌ریزی‌شده یا حتی خاموشی‌های‌ برنامه‌ریزی‌نشده‌ای که اخیرا در مناطق مختلفی از کشور رخ داد، این سوال را در ذهن مردم و کسانی که در حوزه انرژی کشور فعالیت دارند متبادر می‌کند که چرا ایران با وجود داشتن منابع غنی نفت، گاز و برق به یکباره در فصل ز..

ماهنامه ستبران

آرشیو

طراحی سایت از پارسیان مهر

© تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سندیکای صنعت برق ایران است.