هدف‌گذاری هیات مدیره سندیکا؛ تمرکز بر حل چالش‌های تامین اجتماعی اعضا

هدف‌گذاری هیات مدیره سندیکا؛ تمرکز بر حل چالش‌های تامین اجتماعی اعضا
هدف‌گذاری هیات مدیره سندیکا؛ تمرکز بر حل چالش‌های تامین اجتماعی اعضا
تاریخ : ۱۳۹۸/۰۲/۲۳در چهل و ششمین جلسه دوره هفتم هیات مدیره سندیکای صنعت برق ایران که هشتم اردیبهشت در محل سندیکا برگزار شد،
ابتدا گزارشی از اقدامات صورت گرفته از سوی سندیکا توسط دبیر ارائه شد. در این گزارش به امضا و مبادله تفاهم‌نامه همکاری سندیکا و توانیر برای واگذاری ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌های سازنده به سندیکا، امضا و مبادله تفاهم‌نامه همکاری سندیکا با صندوق پژوهش و فناوری توسعه صادرات شریف برای ارائه تسهیلات به اعضا، برگزاری جلسات با شرکت مدیران شرکت توانیر و مرکز پژوهش های مجلس در خصوص مشکلات شرکت‌های عضو اشاره شد.

ارائه گزارشی از برگزاری انتخابات مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان و انتخاب آقایان مدنی و میرصدری به عنوان عضو و بازرس هیات‌مدیره این مجمع، انعکاس چالش‌های مالیاتی اعضای سندیکا به اتاق بازرگانی، پیگیری سندیکا از نظام فنی و اجرایی سازمان برنامه و بودجه به منظور بازبینی فهرست بهای تاسیسات برقی، استعلام خسارات وارد شده به واحد‌های تولیدی و پروژه‌های در دست اجرای شرکت‌های عضو در مناطق سیل زده، محور دیگری از گزارش دبیر سندیکا بود.

در ادامه جلسه با توجه به شرایط ناعادلانه‌ای که از سوی برخی شرکت‌های توزیع برای مناقصات تعیین می‌شود و همچنین با توجه به اینکه جداول ارزبری مکمل بخشنامه ارزی ویژه شرکت‌های توزیع به شرکت توزیع یزد سپرده شده، مقرر شد سندیکا علاوه بر پیگیری عدم برگزاری مناقصات خارج از چارچوب قرارداد تیپ، در کوتاه‌ترین زمان ممکن نسبت به هماهنگی با شرکت توانیر و شرکت توزیع برق یزد اقدام و برای نهایی کردن این بخشنامه و جداول ارزبری مربوطه مشارکت نماید.

بررسی چالش‌های اعضا در خصوص بیمه تامین اجتماعی محور دیگر جلسه بود که مقرر شد کارگروه بیمه و کمیته حقوقی با جلب مشارکت از اتاق بازرگانی به طور جدی پیگیری این موضوع را در دستور کار قرار دهد.

در ادامه گزارشی از نتیجه پیگیری‌های توافقات ایران و عراق در زمینه صنعت برق توسط ریاست هیأت مدیره و ریاست کمیته توسعه صادرات ارائه و مقرر شد در صورت نهایی شدن ساختار کلی اجرایی تفاهم نامه وزارت نیرو و وزارت برق عراق، سندیکا با نظر کمیته های تخصصی در حوزه‌های مختلف اقدامات لازم را انجام دهد .

همچنین گزارشی از نشست نمایندگان سندیکا با شرکت توانیر در خصوص مشکلات شرکت‌های فعال حوزه تولیدپراکنده ارائه و عنوان شد که در حوزه شرکت‌های تولیدپراکنده نهاد‌ها و تشکل‌های متعددی، دیدگاه‌های متفاوتی نسبت به یک موضوع واحد ارائه می‌کنند؛ لذا پیشنهاد شد که سندیکا محوریت این حوزه را در دست گرفته و این تشکل‌ها را با هم هماهنگ کند .

در بخش دیگری از جلسه به هماهنگی های انجام شده با شرکت توانیر برای تشکیل پنج کارگروه در حوزه‌های ارز، مناقصات، فهرست‌بهای خط و پست و نیز شرایط عمومی پیمان‌های EPC اشاره شد که این طریق زمینه‌ای فراهم شود تا راهبری، تصمیم‌گیری‌ها و امور اجرایی در این پنج حوزه از سازمان برنامه به صنعت برق منتقل شود. بر همین اساس مقرر شد دبیرخانه سندیکا این موضوع را با معرفی نمایندگان و کارشناسان فعال برای کارگروه‌ها به شکل جدی و مستمر رصد کند.

در ادامه موضوع اختصاص بودجه ۱۲۵ هزار میلیارد تومان برای برق‌رسانی به چاه‌های کشاورزی مطرح و مقرر شد این موضوع در اسرع وقت در دستور کار کمیته مشاوران قرار گیرد تا با همکاری معاونت پژوهشی نسبت به ایجاد مدل‌های اقتصادی و روش‌های توسعه کسب و کار‌های اعضا در این پروژه اقدام شود. همچنین مقرر شد در یکی از جلسات هیات مدیره از مدیران ارشد این حوزه جهت روشن کردن ابعاد این پروژه دعوت به عمل آید .

همچنین مقرر شد کمیته دکل‌سازان مشکلات آزمایشگاه دکل پژوهشگاه نیرو را پیگیری و از ظرفیت‌های ارتباطی اعضای هیات مدیره با پژوهشگاه برای برطرف شدن مشکلات بوجود آمده استفاده کند .

در ادامه جلسه آقای دکتر پدیدار، رییس کمیسیون انرژی اتاق تهران مهمان هیات مدیره سندیکا بود. ایشان ضمن تشکر از مشارکت و همکاری فعال سندیکا با اتاق‌های بازرگانی و همچنین تقدیر از تحلیل‌ها و گزارش‌های کارشناسی و کاربردی سندیکا در مورد موضوعات مختلف، آمادگی کمیسیون انرژی اتاق را برای طرح مسائل صنعت برق در اتاق فکر ریاست‌جمهوری و نیز کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد.

همچنین از سوی وی به یک طرح ۶ ماده‌ای اشاره شد که توسط اتاق و مجلس شورای اسلامی در حال پیگیری است و یکی از مواد آن به تنفس دو ساله فعالان اقتصادی و واحدهای تولیدی برای پرداخت جرایم و دیون بانکی، بیمه‌ای و مالیاتی آن‌ها مربوط است. پدیدار همچنین از نمایندگان سندیکا در اتاق تهران دعوت کردند که علاوه بر کمیسیون انرژی در سایر کمیسیون‌های اتاق حضوری فعال داشته باشند.

در خصوص شرکت‌های کوچک و متوسط هم توضیح داده شد که در حال حاضر فهرست ۱۱۴ شرکت کوچک و متوسط (SME) بین‌المللی در اتاق تهران گردآوری شده و فعالیت‌های خوبی نیز برای ساماندهی SME‌های داخلی صورت گرفته است و قرار است همایشی با همین موضوع در تابستان سال جاری برگزار شود که اطلاعات مربوطه به سندیکا اطلاع رسانی خواهد شد.

در پایان جلسه رییس کمیسیون انرژی اتاق تهران ضمن اشاره به طرح پژوهشی سندیکا با موضوع اصلاح ساختار اقتصادی صنعت برق و تاثیر آن بر کسب و کار اعضا، اعلام آمادگی کرد که این کمیسیون، طرح مذکور را در هیات رییسه مطرح و از اجرای آن توسط سندیکا حمایت خواهد کرد .امتیاز دهید :


ماهنامه ستبران

آرشیو

طراحی سایت از پارسیان مهر

© تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سندیکای صنعت برق ایران است.