اصلاح بند (۵) قسمت «د» فصل سوم بخشنامه (۱۱) جدید درآمد و ملحقات آن با موضوع نحوه اجرای ماده ۴۷ قانون تأمین اجتماعی

میرهاشم موسوی رئیس سازمان تامین اجتماعی اصلاح بند (۵) قسمت «د» فصل سوم بخشنامه (۱۱) جدید درآمد و ملحقات آن با موضوع نحوه اجرای ماده ۴۷ قانون تأمین اجتماعی را ابلاغ کرد.
اصلاح بند (۵) قسمت «د» فصل سوم بخشنامه (۱۱) جدید درآمد و ملحقات آن با موضوع نحوه اجرای ماده ۴۷ قانون تأمین اجتماعی
تاریخ : ۱۴۰۲/۱۲/۲۶

پیرو بخشنامه تنقیح و تلخیص بخشنامه (۱۱) جدید درآمد و ملحقات آن به شماره ۱۰۰۰/۹۹/۴۱۹۵ مورخ ۱۳۹۹/۰۵/۱۵ با موضوع نحوه اجرای ماده ۴۷ قانون تأمین اجتماعی و در اجرای تصمیمات کارگروه مقررات زدایی و وحدت رویه سازمان (موضوع صورتجلسه مورخ ۱۴۰۲/۱۱/۰۴) و مفاد نامه شماره ۹۰۰۱/۵۲۰۹/۲۰۱ مورخ ۱۴۰۲/۱۱/۱۴ دادیار محترم معاونت پیگیری پرونده های خاص دادسرای عمومی و انقلاب تهران و به منظور شفاف سازی و وحدت رویه در اجرای مواد (۳۸) و (۴۷) قانون تامین اجتماعی و تصمیمات متخذه از سوی ستادهای تسهیل و رفع موانع تولید و کارگروه های مربوطه، بند (۵) قسمت «د» فصل سوم بخشنامه صدرالاشاره و تعریف فاکتور در ذیل آن به شرح زیر اصلاح و بندهای (۱-۵)، (۲-۵) و (۳-۵) به ذیل بند (۵) الحاق می گردد.

بند (۵): صورتحساب (فاکتور) کالا و خدمات با ماهیت سفارش کار صادره توسط کلیه واحدهای صنفی تولیدی، خدماتی دارای شناسه ملی/ کد ملی/ کد کارگاه و مجوز فعالیت از مراجع ذیصلاح قانونی به شرط اینکه انجام کار توسط بیمه شدگان و در محل کارگاه ثابت صورت گرفته باشد، لازم است در کاربرگ شماره ۳ ثبت گردد.

لازم به ذکر است بازرسان دفاتر قانونی، ادارات کل استان و واحدهای اجرایی می بایست پس از احراز اطلاعات ارائه شده (شناسه ملی/ کد ملی/ کد کارگاه) از طریق دسترسی های اعطا شده به وب سرویس های اطلاعاتی سازمان نسبت به بررسی و طبقه بندی اقلام مذکور برابر مقررات اقدام نمایند.

تعریف صورتحساب: صورتحساب (فاکتور) سندی تجاری است شامل اطلاعات کالا یا خدمات مورد معامله، ارزش ریالی آنها، نحوه فروش (نقدی / غیر نقدی)، مشخصات هویتی کامل فروشنده و خریدار، نشانی و نوع فعالیت، امضا و مهر صادر کننده، کد اقتصادی یا شناسه ملی، تخصیص مالیات بر ارزش افزوده (در مواردی که الزام قانونی وجود دارد) که در زمان رسیدگی ضمیمه سند و قابل پیگیری و بررسی باشد.

۵-۱) در برخورد با اسناد حسابداری صادره به استناد صورتحسابی (فاکتوری) که فاقد اطلاعات فوق باشد، بازرسان می بایست رویداد مالی را با اخذ مدارک مثبته و تکمیلی از قبیل مستندات پرداخت وجه یا تسویه، رسید/ قبض انبار، بارنامه و … بررسی و در صورت تطبیق مدارک، همانند صورتحساب( فاکتور) دارای اطلاعات فوق اقدام نمایند.

۵-۲) بازرسان می بایست صورتحساب (فاکتور) هایی که فاقد ماهیت سفارش ساخت (صرفاً خرید بدون انجام کار اضافی) باشند،  مانند هزینه های معمول و رایج همانند خرید کاغذ و لوازم التحریر، مواد شوینده و بهداشتی، اینترنت مصرفی، هزینه های آژانس و پذیرایی در حد متعارف را پس از بررسی و احراز جزو اقلام غیر مشمول طبقه بندی نمایند.

۵-۳) در خصوص خرید کالاها، اقلام مصرفی، تجهیزات و ماشین آلات که موضوع آن منحصراً خرید یا فروش بوده و نیازی به تهیه یا انجام کار اضافی نباشد، به دلیل فقد نیروی انسانی مشمول کسر حق بیمه نمی گردد.

مسئول حسن اجرای این دستور اداری مدیران، معاونین، روسا و کارشناسان در سطح ادارات کل، شعب، عوامل اجرایی تحت عنوان بازرسان دفاتر قانونی و موسسه حسابرسی تامین اجتماعی می باشند.

فایل بخشنامه


امتیاز دهید :


ماهنامه ستبران

آرشیو

طراحی سایت از پارسیان مهر

© تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سندیکای صنعت برق ایران است.