در دستور کار هیات مدیره سندیکا قرار گرفت؛

شناسایی و معرفی پروژه‌های دارای اولویت در زمینه رفع ناترازی برق

شصت و هفتمین جلسه هیات مدیره سندیکای صنعت برق ایران هفتم خرداد ماه سال جاری به منظور بررسی اقدامات و فعالیت‌های اخیر سندیکا در محل این تشکل برگزار شد.
شناسایی و معرفی پروژه‌های دارای اولویت در زمینه رفع ناترازی برق
تاریخ : ۱۴۰۳/۰۳/۱۵

در ابتدای جلسه، رئیس هیات مدیره گزارشی از جلسات سندیکا با دفتر اقتصادی بیت رهبری ارائه و تاکید کرد که در این جلسات موضوعات مربوط به چالش‌های صنعت برق، حمایت از ساخت داخل، دانش‌بنیان و… مورد بررسی قرار گرفت. در این جلسات که با حضور نمایندگان وزارت نیرو، انجمن مهندسین برق و الکترونیک، سندیکای صنعت برق ایران و سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق برگزار شد پیشنهادات دولت و بخش خصوصی برای رفع ناترازی در عمده موارد مشابه و منطبق بر یکدیگر بودند. بر این اساس گزارش وزارت نیرو به عنوان سند راهبردی و گزارش بخش خصوصی به عنوان بسته عملیاتی، مبنای کار قرار گرفته است.

در ادامه این گزارش، رییس هیات مدیره سندیکا تاکید کرد که پس از این جلسه، دفتر اقتصادی بیت رهبری در نامه‌ای به سندیکا با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر بکارگیری ظرفیت بخش خصوصی کشور در پروژه‌های کلان، از سندیکا درخواست کرده که پروژه‌های دارای اولویت در زمینه رفع ناترازی برق را با تاکید بر بهینه‌سازی تولید و مصرف انرژی به همراه برنامه اجرایی، نحوه تامین مالی و زمانبندی اجرا را ظرف یک ماه آینده به این دفتر ارسال کنند. 

در بخش دیگری از این جلسه هیات مدیره سندیکا، میزبان رئیس و دبیر اتاق مشترک بازرگانی ایران و گرجستان بودند. در این بخش ضمن ارائه گزارشی از فعالیت و اقدامات سندیکا و همچنین توانمندی صادراتی شرکت‌های عضو تاکید شد که گرجستان ظرفیت‌هایی برای حضور شرکت‌های ایرانی دارد که می‌توان با مطالعه و بررسی دقیق بازار آن، این فرصت‌ها را شناسایی و پیگیری کرد. 

در ادامه به وجود معافیت‌های مالیاتی و حساسیت‌های ناشی از تحریم‌ها به عنوان مهمترین فرصت و تهدید بازار گرجستان برای شرکت‌های ایرانی اشاره و تاکید شد که بررسی فرصت‌های موجود و همچنین ارزیابی تخصصی و فنی برای سرمایه‌گذاری و شروع کار در گرجستان، حتما باید توسط تشکل‌های تخصصی انجام شود، بر این اساس پیشنهاد شد هیات تجاری از طرف سندیکا و اتاق به منظور انجام تحقیقات میدانی در حوزه صنعت برق به گرجستان اعزام شود. 

همچنین با توجه به نبود نماینده‌ای از صنعت برق و انرژی در اتاق مشترک ایران و گرجستان پیشنهاد شد به منظور بررسی وضعیت انرژی و فرصت‌های همکاری مشترک بین ایران و گرجستان، کمیسیون انرژی در اتاق ایران و گرجستان تشکیل شود. 

یکی دیگر از موضوعات مطروحه در این جلسه برپایی پایون سندیکا در نمایشگاه بغداد و فراهم‌سازی زمینه مشارکت اعضا در نمایشگاه مذکور بود. بر این اساس پیشنهاد شد جلسه‌ای با محوریت بررسی برگزاری نمایشگاه صنعت برق در بغداد با نمایندگان اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق برگزار شود. 

یکی دیگر از تصمیمات هیات مدیره سندیکا این بود که با توجه به فعالیت برخی از شرکت‌های عضو در حوزه قطارهای شهری و مترو در حوزه تعمیر و نگهداری، از فعالان این حوزه جهت حضور در جلسه با سندیکا و تشکیل کمیته تخصصی این حوزه، دعوت به عمل آید.

در این جلسه برنامه‌ریزی‌های سندیکا برای میزبانی از هیات عراقی و بازدید آن‌ها از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های شرکت‌های عضو بررسی و تاکید شد که اقدامات لازم جهت برگزاری نشست مشترک بین هیات مدیره و این هیات صورت پذیرد.

در پایان با برگزاری مجمع در روز دوشنبه یازدهم تیر ماه موافقت شد. (در جلسه قبلی روز برگزاری مجمع دوازدهم تیر ماه تعیین شده بود اما به علت ررزو بودن سالن برگزاری اتاق، این تاریخ تغییر یافت)


امتیاز دهید :


فصلنامه ستبران

آرشیو

طراحی سایت از پارسیان مهر

© تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سندیکای صنعت برق ایران است.