دستورالعمل پایداری شبکه برق کشور در ایام گرم سال ابلاغ شد

با امضای معاون اول رئیس جمهور، مصوبه دولت درخصوص دستورالعمل اجرایی حفظ پایداری شبکه سراسری برق کشور در ایام گرم سال ابلاغ شد.
دستورالعمل پایداری شبکه برق کشور در ایام گرم سال ابلاغ شد
تاریخ : ۱۴۰۱/۰۲/۲۵

هیئت وزیران در جلسه مورخ ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱، پیشنهاد وزارت نیرو مبنی بر «دستورالعمل اجرایی حفظ پایداری شبکه سراسری برق کشور در ایام گرم سال» را به تصویب رساند.

بر این اساس و به منظور حفظ پایداری شبکه سراسری برق کشور در ایام گرم سال به تشخیص وزارت نیرو، دستورات مرکز دیسپاچینگ ملی برق ایران (شرکت مدیریت شبکه برق ایران) برای کلیه مدیران برق و مشترکان بزرگ برق لازم الاجراست و استانداران و مدیران استانی موظفند ضمن ایجاد هماهنگی برای رعایت دقیق سهمیه برق ابلاغی دیسپاچینگ ملی برق ایران، از بروز هرگونه اختلال در بهره برداری از شبکه برق جلوگیری کنند.

همچنین کلیه دستگاه‌های اجرایی، بانک ها، نیرو‌های مسلح و نهاد‌های عمومی غیردولتی موظفند نسبت به کاهش مصرف برق در ساعات اداری به میزان حداقل ۳۰ درصد نسبت به مصرف دوره مشابه سال گذشته و در ساعات غیر اداری به میزان ۶۰ درصد مصرف جاری با اولویت خاموش کردن روشنایی غیرضروری و سامانه‌های سرمایشی اقدام کنند.

وزارت نیرو نیز موظف است با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت نسبت به تعیین سهمیه برق مصرفی صنایع در دوره محدودیت شبکه برق اقدام کند. شرکت‌های برق منطقه‌ای و توزیع نیروی برق هم موظف به تأمین برق برابر با سهمیه تعیین شده می‌باشند.

در صورت عدم رعایت سهمیه‌های ابلاغی توسط مشترکان، علاوه بر افزایش بهای برق تا ۲ برابر تعرفه موجود برای میزان مصرف مازاد بر سهمیه تعیین شده، با اعلام قبلی نسبت به قطع برق آن‌ها اقدام خواهند کرد.

همچنین کلیه دستگاه‌های اجرایی و صنایعی که دارای نیروگاه و مولد‌های برق هستند، موظفند از ابتدای اردیبهشت تا پایان شهریورماه نسبت به تولید حداکثری برق و انتقال مازاد آن به شبکه سراسری اقدام کنند.

وزارت نیرو موظف به خرید برق تزریقی این نیروگاه‌ها به شبکه و وزارت نفت موظف به تأمین سوخت گاز و مایع مورد نیاز این نیروگاه‌ها و مولد‌ها در بازه فوق است. صرفاً بخشی از سوختی که جهت تحویل برق به شبکه با تأیید وزارت نیرو مصرف می‌شود، شامل تعرفه نیروگاهی می‌شود.

سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران نیز با همکاری وزارت نیرو به صورت مستمر نسبت به اطلاع رسانی مؤثر، آگاه سازی عمومی و آموزش روش‌های کاهش مصرف برق به ویژه در شبکه‌ها و ساعات پربیننده اقدام می‌کند.

شرکت‌های توزیع نیروی برق هم موظفند برق مشترکان خانگی پرمصرف را با تأیید و زارت نیرو از طریق شمارشگر‌های هوشمند یا سایر روش‌ها محدود و در صورت عدم رعایت اخطارها، با اطلاع قبلی نسبت به قطع برق آن‌ها اقدام کنند.

رده‌های نیرو‌های مسلح که دارای مأموریت‌های خاص می‌باشند، پس از اخذ مجوز از ستاد کل نیرو‌های مسلح، از احکام این آیین‌نامه مستثنی هستند.

منبع: برق نیوز


امتیاز دهید :


فصلنامه ستبران

آرشیو

طراحی سایت از پارسیان مهر

© تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سندیکای صنعت برق ایران است.