ضرورت واکسیناسیون کارکنان بخش‌خصوصی صنعت برق

پاندمی کرونا در ایران از اسفند ۱۳۹۸ تا امروز که به‌تدریج پنجمین پیک گسترده و کشنده را پشت سر می‌گذاریم، بیش از ۱۱۳ هزار نفر از هموطنانمان را قربانی و جان میلیون‌ها ایرانی را دچار مخاطرات جدی کرده است.
ضرورت واکسیناسیون کارکنان بخش‌خصوصی صنعت برق
امتیاز دهید :

سپهر برزی‌مهر، دبیر سندیكای صنعت برق ایران: 

اگرچه ایران هم مانند بسیاری از کشورهای دنیا در ماه‌های ابتدایی شیوع بیماری کرونا تلاش کرد با اعمال محدودیت‌های جدی، تعطیلی کسب‌وکارها و قرنطینه تا اندازه‌ای از ابعاد این همه‌گیری بکاهد، اما در نهایت به دلایل متعدد که مهم‌ترین آن استمرار غیرقابل پیش‌بینی بیماری و تطویل زمان کشف واکسن و ارسال آن برای کشورهایی نظیر ایران بود، عملا ادامه محدودیت‌ها در کشور با مشکل مواجه شد.

اینکه در طول این یک سال و ۶ ماه، اقتصاد ایران و جهان متحمل چه هزینه‌های هنگفتی شده، موضوعی است که بر هیچ یک از آحاد جامعه پوشیده نیست اما باید پذیرفت که ابعاد این هزینه‌های سنگین در کشورمان به دلایلی مانند بی‌ثباتی‌های مستمر اقتصادی، تحریم، تورم و رکود بسیار گسترده‌تر بوده است. به همین دلیل کسب‌وکارها در همه بخش‌ها و اصناف، در طول این مدت خساراتی جبران‌ناپذیر را متحمل شدند و ناتوانی دولت در جبران این خسارات به دلیل کمبود شدید نقدینگی در کشور، عملا فعالان کسب‌و‌کار را گرفتار بحرانی مخرب کرد. 

اتاق‌های بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی و تشکل‌های اقتصادی در راستای مسوولیت اجتماعی خود از ابتدای همه‌گیری کرونا، با ایجاد هم‌افزایی بین فعالان اقتصادی، برای تامین تجهیزات بیمارستانی و داروهای مورد نیاز بیماران کرونایی، نقشی مشارکت‌جویانه در مواجهه با این بیماری ایفا کردند و همچنین اقدامات اولیه را برای کسب مجوز واردات مستقیم واکسن کرونا برای واکسینه کردن کارکنان کسب و کارهای بخش خصوصی صورت دادند. 

در این مسیر سندیکای صنعت برق ایران نیز به دلیل شرایط ویژه پروژه‌های صنعت برق، یکی از تشکل‌های فعال در این زمینه بود و تلاش کرد همگام با اتاق بازرگانی، زمینه را برای واکسیناسیون کارکنان شرکت‌های سازنده، پیمانکار، مهندسی مشاور و مهندسی بازرگانی صنعت برق فراهم آورد. اما متاسفانه تلاش‌های اتاق و تشکل‌های عضو آن به دلیل عدم صدور مجوزهای لازم برای واردات واکسن توسط بخش خصوصی تاکنون بی‌ثمر مانده است. 

نباید از نظر دور داشت که تعطیلی واحدهای تولیدی، کارگاه‌ها و پروژه‌های صنعت برق، علاوه بر توقف توسعه زیرساخت‌های کلیدی این صنعت، پیامدهای جدی حقوقی برای شرکت‌های بخش خصوصی در پی داشته است و همین مساله در طول بیش از یک سال و نیم اخیر به افزایش تعداد پروژه‌های متوقف این صنعت منجر شده است. شرکت‌های سازنده، پیمانکار، مشاور و تامین‌کننده صنعت برق نه تنها قادر به تعطیلی پروژه‌های خود نبودند، بلکه ناگزیر بوده و هستند که هزینه‌های ناشی از شیوع بیماری را نیز عهده‌دار شوند. 

به‌علاوه در شرایطی که یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های حاکمیت و دست‌اندرکاران بخش انرژی کشور، اطمینان از تامین برق پایدار برای تمامی مشترکان به‌ویژه بیمارستان‌ها و مراکز درمانی و صنایع تولیدکننده کالاهای درمانی، بهداشتی و مصرفی جامعه است، کارکنان شاغل در شرکت‌های سازنده، پیمانکار، مهندسی مشاور و مهندسی بازرگانی عضو سندیکا که تامین‌کننده کالا و خدمات فنی و مهندسی صنعت برق به شمار می‌روند در خط مقدم تحقق این هدف ارزشمند قرار می‌گیرند. افزون بر اینکه کارکنان شرکت‌های بخش خصوصی در طول این مدت به دلیل نیاز حیاتی کشور به تداوم خدمت‌رسانی در حوزه برق و انرژی همراه با کارکنان بخش دولتی کشور، به‌طور مستمر در محیط‌های کارگاهی حضور داشته یا در حال سفر به مناطق مختلف کشور برای پیشبرد پروژه‌های این صنعت بوده‌اند. به همین دلیل کارکنان خدوم و زحمتکش این صنعت به‌شدت در معرض ابتلا به ویروس کرونا قرار داشته و صنعت برق تعداد زیادی از کارکنان متخصص و خدمتگزار خود را از دست داده است. 

نکته کلیدی این است که ضرورت فعالیت شرکت‌های بخش خصوصی صنعت برق، عملا کارکنان این صنعت را در معرض خطرات جدی ناشی از شیوع بیماری کرونا قرار داده است. این سطح از ریسک برای کارکنان شرکت‌های فعال صنعت برق به خوبی لزوم اولویت‌دهی به واکسیناسیون آنها را نشان می‌دهد. آن هم در شرایطی که بسیاری از صنایع نسبت به اخذ سهمیه و واکسیناسیون پرسنل خود اقدام کرده و وزارت نیرو هم مانند سایر نهادهای دولتی واکسیناسیون کارکنان ستادی و شرکت‌های تابعه خود را آغاز کرده است. از این رو انتظار برحق بخش خصوصی آن است که به موازات این موضوع، سهمیه ای نیز برای تزریق واکسن به کارکنان سازندگان، پیمانکاران، مهندسان مشاور و بازرگانی صنعت برق در نظر گرفته شود، تا ادامه کار برای شرکت‌هایی که بازوهای اجرایی وزارت نیرو و شرکت‌های تابعه برای پیشبرد اهداف توسعه‌ای صنعت برق هستند، با خطرات و ریسک‌های کمتری مواجه باشد. این مهم تنها نیازمند هماهنگی و توجه ستاد ملی مبازره با کرونا و وزارتخانه‌های بهداشت و نیرو است و امید آن می‌رود که با سرعت گرفتن روند واکسیناسیون در کشور، اولویت‌دهی به کارکنان بخش خصوصی صنعت برق کشور همزمان به کارکنان دولت سرعت گرفته و از تحمیل خسارات جانی بیشتر به این صنعت جلوگیری به عمل آید.

منبع: دنیای اقتصاد 


لینک کوتاه مقاله http://www.ieis.ir/fa/article/1155/?lماهنامه ستبران

آرشیو

طراحی سایت از پارسیان مهر

© تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سندیکای صنعت برق ایران است.