ایجاد کنسرسیوم‌های صادراتی برای اجرایی شدن همکاری صنعت برق ایران و عراق

ایجاد کنسرسیوم‌های صادراتی برای اجرایی شدن همکاری صنعت برق ایران و عراق
ایجاد کنسرسیوم‌های صادراتی برای اجرایی شدن همکاری صنعت برق ایران و عراق
تاریخ : ۱۳۹۸/۰۳/۰۴چهل و هفتمین جلسه دوره هفتم هیات‌مدیره سندیکای صنعت برق ایران، بیست و دوم اردیبهشت برگزار شد. در این جلسه
ابتدا گزارشی از اقدامات اخیر صورت گرفته از سوی سندیکا توسط دبیر ارائه شد. در این گزارش به میزبانی از هیات عراقی و جلسات مشترک با مدیران وزارت نیرو و مدیران عامل شرکت‌های توزیع برای همکاری صنعت برق ایران و عراق، انعکاس مشکلات مربوط به انرژی‌های تجدیدپذیر و تولیدپراکنده به شرکت توانیر و احصا موانع و چالش‌های رونق تولید در صنعت برق جهت ارائه به مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و نیز جلسه با رییس اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی تهران به منظور جلب حمایت‌های اتاق برای تحقق همکاری شرکت‌های عضو سندیکا در توسعه شبکه برق عراق اشاره شد. برگزاری جلسات کارگروه اساسنامه و بررسی نظرات اعضا و تطبیق آن با اساسنامه تیپ اتاق، حضور سندیکا در همایش راهکارهای افزایش سهم بخش خصوصی در بازارهای بین‌المللی انرژی، هماهنگی با شرکت توانیر درخصوص به‌روزرسانی و تکمیل آنالیز بها و قیمت‌دار کردن شرح ردیف رشته خطوط و پست‌های انتقال و فوق‌توزیع و همچنین هماهنگی با شرکت توزیع نیروی برق یزد به منظور احصا دقیق درصد ارزبری در دستورالعمل جبران نوسانات نرخ ارز ویژه شرکت‌های توزیع محورهای دیگر گزارش دبیر سندیکا بودند.

موضوع واگذاری ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌های سازنده تجهیزات صنعت برق به سندیکا محور دیگر این جلسه بود که با توجه به نهایی شدن و امضای تفاهم‌نامه همکاری مابین توانیر و سندیکا، گزارشی از اقدامات صورت‌گرفته در این خصوص ارائه و مقرر شد که دفتر مستقلی در محل سندیکا برای ارزیابی در نظر گرفته شود. همچنین پیشنهاد شد که از کمیته مشاوران در این مسیر کمک بیشتری گرفته شود. همچنین هیات‌مدیره سندیکا بر لزوم پیگیری مستمر مطالبات شرکت‌های عضو تاکید کرد و با توجه به استعلام بعمل آمده از اعضا در خصوص مطالبات از شرکت‌های زیرمجموعه توانیر و دریافت پاسخ از حدود پنجاه شرکت عضو، مقرر شد پیگیری‌های لازم برای وصول تاییدیه مطالبات از کارفرمایان مرتبط نیز در دستور کار قرار گیرد.

بخش بعدی جلسه به بررسی ابلاغ جدول ب 5 بخشنامه جبران آثار ناشی از افزایش قیمت ارز از سوی شرکت توانیر اختصاص داشت که مقرر شد نظرات کمیته های مرتبط در این خصوص گردآوری و به شورای هماهنگی و سازمان برنامه منعکس شده و پیگیری مستمر این موضوع در دستور کار دبیرخانه قرار بگیرد. همچنین در این بخش از جلسه، نمایندگان سندیکا در کارگروه تدوین فهارس بهای خط هوایی و زمینی فوق‌توزیع و انتقال و همچنین کارگروه تدوین فهارس بهای پست فوق‌توزیع و انتقال نیروی برق انتخاب و مقرر شد هماهنگی‌های لازم با شرکت توانیر در خصوص معرفی آنها صورت پذیرد.

با توجه به تغییرات ایجاد شده در توانیر مقرر شد جلسه‌ای فیمابین هیات‌مدیره سندیکا با معاون جدید هماهنگی توزیع توانیر برگزار شود. همچنین با توجه به در پیش بودن انتخابات هیأت رئیسه اتاق‌های بازرگانی ایران مقرر شد جلسه‌ای فیمابین هیأت‌مدیره و نمایندگان سندیکا در هیأت نمایندگان اتاق تهران و استان‌ها برگزار شود.

در ادامه جلسه عدم ایفای دقیق نقش حاکمیتی از سوی شرکت توانیر در قبال شرکت‌های تابعه بررسی و مقرر شد سندیکا ضمن پیگیری جدی موضوع، مراتب اعتراض خود را نسبت به رویکرد فعلی شرکت توانیر به معاون برق و انرژی وزیر نیرو اعلام و از سرگیری جلسات کارگروه سه نفره را پیگیری کند.

تبادل‌نظر درباره لزوم تغییرات ساختاری و اجرایی شورای هماهنگی بخش دیگر این جلسه بود که مقرر شد پیشنهادات سندیکا در خصوص اساسنامه شورا در اختیار هیات‌مدیره قرار گیرد و پیشنهادات سندیکا برای ساختار اجرایی شورا با هیأت اجرایی و سازمان برنامه مطرح و پیگیری شود.  

همچنین اعضای هیات‌مدیره با توجه به راه‌اندازی دفتر رونق تولید در قوه قضاییه، تاکید کردند که سندیکا ضمن بررسی ساختار دفتر مذکور، پیگیری‌های لازم را به منظور انعکاس مشکلات اعضا و برگزاری جلسه‌ای با مسئولین این دفتر، انجام دهد. همچنین تصمیم بر این شد که سندیکا از ظرفیت‌های مجلس، به طور موثرتر بهره‌گیری و سطح ارتباطی با مجلس را تقویت کند. بر همین اساس بازنگری برنامه‌ها و سیاست‌های کارگروه مجلس در دستور کار سندیکا قرار گرفت.

در ادامه مقرر شد گزارشی از قراردادهای فسخ‌شده اعضا تهیه و به معاون وزیر در امور برق و انرژی و مدیرعامل توانیر منعکس شود. همچنین بنا شد برگزاری جلسه با مسئولین نهادهای نظارتی در دستور کار سندیکا قرار گیرد و از ظرفیت‌های اتاق برای ارتباط با سازمان بازرسی، قوه قضاییه و سایر نهادهای هدف بهره‌گیری شود.

با توجه به اینکه در مجلس و هیأت دولت موضوع معافیت‌های جرایم بیمه و مالیات در حال بررسی است، مقرر شد سندیکا مراحل تدوین و تصویب این طرح را پیگیری کرده و حتی‌الامکان مشارکتی فعال در این زمینه داشته باشد و سندیکا از ظرفیت‌های ستاد تسهیل کسب و کار برای پیگیری مشکلات شرکت‌های عضو موثرتر بهره جوید. همچنین مقرر شد مقررات جدید تعیین شده از سوی تامین اجتماعی برای رونق تولید مورد بررسی قرار گرفته و به اعضا اطلاع‌رسانی شود.

در بخش پایانی جلسه توافقات اخیر سندیکا با وزارت برق عراق در خصوص معرفی کنسرسیوم­‌های متشکل از شرکت‌های ایرانی به طرف عراقی به منظور پیشبرد اهداف پیش‌بینی شده در تفاهم‌نامه میان وزارت نیروی دو کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با توجه به اینکه شیوه‌های ایجاد کنسرسیوم­‌های صادراتی قبلا به تصویب هیأت‌مدیره سندیکا رسیده، مقرر شد کمیته ارزیابی و نظارت متشکل از دو نماینده از اعضای هیأت‌مدیره، دو نماینده از کمیته توسعه صادرات و یک نماینده از کمیته مشاوران تشکیل شود. به این ترتیب پس از رای‌گیری نمایندگان هیات‌مدیره در این کمیته انتخاب و مقرر شد کمیته مشاوران و توسعه صادرات نیز نمایندگان خود را معرفی کنند. 


امتیاز دهید :


ماهنامه ستبران

آرشیو

طراحی سایت از پارسیان مهر

© تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سندیکای صنعت برق ایران است.