موضع جدی سندیکا در حل مشکلات مناقصات خرید کالا و تجهیزات

شصت و یکمین جلسه دوره هفتم هیات ‌مدیره سندیکای صنعت برق ایران، نوزدهم آبان سال جاری در محل سندیکا برگزار شد.
موضع جدی سندیکا در حل مشکلات مناقصات خرید کالا و تجهیزات
تاریخ : ۱۳۹۸/۰۹/۰۲

شصت و یکمین جلسه دوره هفتم هیات ‌مدیره سندیکای صنعت برق ایران، نوزدهم آبان سال جاری در محل سندیکا برگزار شد.
در ابتدای جلسه موضوعات مطرح شده از سوی برخی اعضا در خصوص عدم ابلاغ قرارداد به برندگان مناقصات مورد بررسی قرار گرفت و به این موضوع اشاره شد که اخیرا برخی مناقصات علیرغم مشخص شدن برنده آنها، با توقف مواجه شده است و برخی شرکت‌ها بعد از برنده نشدن در مناقصه از روش‌های مختلف برای ابطال مناقصه استفاده می‌کنند به طوریکه مناقصه در چارچوبی غیرقانونی باطل و مجدد با شرایط جدید برگزار می‌شود. در ادامه با تاکید بر اینکه این رویه غیرقانونی منجر به اتلاف هزینه و وقت شرکت‌ها و همچنین کشف قیمت ها می شود و کارفرمایان باید ملزم به رعایت قانون و ضوابط مناقصه باشد، مقرر شد سندیکا این مساله را به صورت جدی از کارفرمایان مربوطه و وزارتخانه های مرتبط پیگیری کند تا از تبدیل شدن این نوع اقدامات به یک رویه معمول جلوگیری شود. همچنین مقرر شد از مدیران ارشد مجموعه‌ای که به نظر می‌رسد در روند برگزاری این مناقصات ایجاد مشکل کرده است، برای حضور در جلسه هیات ‌مدیره و ارائه توضیحات لازم دعوت به عمل آید. 

در ادامه بررسی‌های مربوط به عدم ابلاغ قرارداد به برندگان مناقصات مقرر شد موضوع اصلاح قانون منع مداخله در معاملات دولتی مورد بررسی قرار گرفته و اقدامات لازم برای پیگیری موضوع صورت پذیرد. 

ارائه گزارش در خصوص موضوع قیمت‌گذاری فهارس‌بها و روند پیشرفت آن توسط نمایندگان سندیکا در کارگروه‌های توانیر محور بعدی جلسه بود که پیشنهاد شد موضوع فهارس بها و قیمت‌های آن در قالب یک کمیته دائمی در سندیکا پیگیری و به روز نگه داشته شود. در این راستا مقرر شد اقدامات لازم به منظور دریافت کد عامل از سازمان برنامه و بودجه به منظور امکان اعمال قیمت‌های جدید در لیست و به روزرسانی آنها از سوی سندیکا صورت پذیرد. 

در ادامه جلسه، هیات مدیره سندیکا ضمن تقدیر از عملکرد کارگروه های فهرست بها، با توجه به اهمیت موضوع و لزوم پاسخگویی سندیکا در خصوص قیمت‌های تعیین شده در این فهرست، تاکید کردند که تبدیل این قیمت‌ها به شاخص برای شرکت های عضو ضرورتی حیاتی دارد و به همین دلیل سندیکا باید به عنوان کارگزار، مسئولیت اجرایی این امر را در قالب همکاری مشخص با سازمان برنامه و با تخصیص منابع لازم عهده‌دار شود. 

با موافقت اعضای هیات مدیره مقرر شد سندیکا اصلاح شاخص‌های اعلام شده از سوی سازمان برنامه جهت تعدیل قیمت‌ها را بطور جدی پیگیری کند. همچنین مقرر شد پیشنهادات سندیکا در خصوص نهایی کردن فهارس بهای سیم، خط و پست به توانیر ارائه شود.

با توجه به تغییر آیین‌نامه رتبه‌بندی پیمانکاران صنعت برق و نظر به اینکه سندیکا نظرات خود را در این خصوص به سازمان برنامه اعلام کرده، مقرر شد پیشنهادات سندیکا پیگیری و در صورتیکه نظرات و پیشنهادات جدیدی در این خصوص وجود دارد، از طریق شورای هماهنگی منعکس شود.

در پایان جلسه نیز گزارشی از حضور و ایفای نقش سندیکا در نوزدهیمن نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق و برپایی نشست‌های جانبی توسط دبیر سندیکا ارائه شد و هیأت مدیره از عملکرد منسجم و تاثیرگذار سندیکا در این دوره از نمایشگاه تقدیر کرد. 


امتیاز دهید :


ماهنامه ستبران

آرشیو

طراحی سایت از پارسیان مهر

© تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سندیکای صنعت برق ایران است.