در جلسه هیات مدیره؛

کلیات ساختار جدید کمیته‌ها و کمیسیون‌های سندیکا تصویب شد

ششمین جلسه هیات مدیره دوره هشتم سندیکای صنعت برق ایران، دوازدهم دی‌ماه سال جاری با حضور اعضای هیات مدیره و بازرسان سندیکا به صورت حضوری و برخط برگزار شد.
کلیات ساختار جدید کمیته‌ها و کمیسیون‌های سندیکا تصویب شد
تاریخ : ۱۴۰۰/۱۰/۱۸

در ابتدای جلسه گزارشی از اقدامات سندیکا طی دو هفته اخیر ارائه شد. جمع بندی پیشنهادات درخصوص لایحه بودجه سال 1401 در حوزه برق و انرژی و تجمیع با نظر سندیکای تولیدکنندگان و ارائه به کمیسیون‎های مرتبط مجلس و اتاق‎های ایران و تهران، انعکاس چالش‌های بخشنامه نظارت کارگاهی به ریاست سازمان برنامه و بودجه کشور با هماهنگی کمیته مشاورین‌ و درخواست رفع آنها، ارائه چالش‎های اعضا در حوزه مالی و بانکی به اتاق ایران جهت طرح در جلسه با رئیس کل بانک مرکزی، تهیه انتظارات سندیکا از ساختار جدید وزارت صمت و ارائه به نایب رئیس اتاق ایران جهت طرح در جلسه با معاونین وزیر صمت، استعلام مشکلات شرکت‌های دانش بنیان در خصوص تایید صلاحیت و تمدید گواهی دانش‌بنیان، استعلام مشکلات اعضا درکشور سوریه، هماهنگی جلسه با مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی، هماهنگی با انجمن صنفی شرکت‌های توزیع برای توسعه همکاری های فیمابین و مبادله تفاهم نامه، اعلام‌نظر درخصوص شرح ردیف‌های فهارس بهای واحد پایه 1400 به نظام فنی اجرایی سازمان برنامه و بودجه کشور طبق استعلام از اعضا، تحلیل شاخص‌های فهارس بها شش‌ماه اول سال 1400 و هماهنگی های صورت گرفته با نمایشگاه انرژی کیش جهت تسهیل حضور اعضا از اهم گزارش‎های ارائه شده توسط دبیر بود. 

با توجه به تهیه گزارش سندیکا در خصوص شاخص‌های فهارس بهای شش‌ماه اول سال 1400 و پیگیری اعضا از هیات مدیره در خصوص چگونگی واکنش سندیکا به این موضوع با موافقت اعضا  مقرر شد، جلسه‎ای فوق العاده به منظور بررسی و تصمیم‎گیری در خصوص این موضوع برگزار شود. همچنین مقرر شد دبیرخانه سندیکا فراخور موضوعات مختلف از مدیران ارشد وزارت نیرو برای حضور در جلسات هیات مدیره دعوت به عمل آورد. در همین راستا بنا شد در اولین جلسه تقویمی پیش رو، طی دو هفته آتی، از مدیرعامل ساتکاب دعوت به عمل آید. همچنین مقرر شد موضوعات قابل طرح با مدیرعامل ساتکاب بررسی و تعیین شود.

در بخش بعدی جلسه گزارشی از وضعیت شعب استانی سندیکا در استان‌های مختلف، زمان تشکیل و نحوه فعالیت آنها، میزان بدهی و مطالبات، پراکندگی اعضا در استان‎ها، چالش‌های آنها با اتاق‎های استانی و لزوم بازنگری نحوه اداره شعب ارائه و مورد بررسی قرار گرفت. در ادامه بر این موضوع تاکید شد که در خصوص ارتباط مالی سندیکا با شعب و پرداخت بخشی از هزینه‎های آنها از سوی سندیکا، ایجاد وحدت رویه ضروری است و باید یک تصمیم واحد اتخاذ و با یک رویه مشترک اقدام شود. در ادامه پیشنهاد شد گزارش عملکرد شعب بصورت فصلی یا شش‌ماهه به هیات ‌مدیره سندیکا ارائه شود. همچنین پیشنهاد شد استقلال مالی شعب بر اساس ایجاد توازن در درآمد و هزینه‌های آنها حفظ شود. تاکید شد برای برقراری انضباط مالی و نظام‌دهی به آنها گزارش بودجه سالانه از آنها دریافت شود. همچنین پیشنهاد شد در هیات مدیره یک نفر به عنوان مسئول یا معاون شعب انتخاب شده و شعب فعلی نیز به صورت منطقه‌ای گسترش یابند.

در این راستا مقرر شد کارگروهی به منظور بررسی وضعیت موجود شعب، شناسایی مشکلات آنها و پیشنهاداتی در خصوص وحدت رویه شعب در حوزه ساختار، بودجه بندی، روش‌های گزارش‌گیری، ارتباط با سندیکای مرکز و آیین‎نامه شعب به عنوان بستر وحدت رویه، مشکلات و موانع پیش روی شعب، بالانس هزینه و درآمد و نسبت درآمدهای آنها از حق عضویت، تعیین شیوه‎های توسعه شعب با رویکرد استانی و یا منطقه‌ای، بررسی دستورالعمل اتاق و نقاط ضعف و قوت آن جمع‌بندی و نتایج آن به هیات مدیره ارائه شود. کارگروه مذکور با مشارکت آقایان مدنی، مسائلی، حسین زاده، سالمی، شجاعی، تقی‎لو، دبیر سندیکا و نمایندگانی از شعب استانی شامل رییس یا دبیر شعب، تشکیل و محورهای مطرح شده را بررسی کنند. همچنین مقرر شد تصمیم گیری درباره رویکرد سندیکا در خصوص تشکل‎ها یا شعب استانی سندیکا، بر اساس بررسی‎های این کارگروه صورت گیرد. همچنین مقرر شد با هماهنگی رییس هیات‌ مدیره شعبه اصفهان، مجمع عمومی شعبه مذکور تا پایان سال برگزار و درصورت وجود موانع احتمالی برای برگزاری مجمع، موارد را به سندیکا اعلام کنند. 

در ادامه جلسه گزارشی از ساختار پیشنهادی کمیته‎های سندیکا با توجه به اصلاحات اعمال شده از سوی کارگروه منتخب هیات مدیره توسط دبیر سندیکا ارائه شد. در این گزارش به تعاریف کمیته‌ها و کمیسیون‌ها، ترکیب اعضای کمیته‌ها و کمیسیون‌ها، ایجاد کمیسیون‌های عمومی و تخصصی (با پرهیز از حذف هیچ یک از کمیته‌های فعلی)، ایجاد کارگروه‌های تخصصی، موضوعی و مشترک بر اساس پیشنهاد کمیسیون‌ها، کمیته‌ها و یا دبیرخانه و با تصویب هیات مدیره، شرایط عضویت در کمیته‌ها و کمیسیون‌ها و ارکان آنها، تعداد نمایندگان کمیته‌ها در کمیسیون متناظر و نیز تعداد نمایندگان هیات مدیره در کمیسیون‌های عمومی و تخصصی، ترکیب کمیسیون‌های عمومی و تخصصی و نیز نحوه ارائه برنامه، تقویم جلسات و گزارش‌دهی آنها اشاره شد.

با موافقت اعضا مقرر شد به محض اینکه بررسی لایحه بودجه در دستور کار کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی قرار گرفت، نمایندگان سندیکا در کمیسیون انرژی و کمیسیون تلفیق حضور یافته و پیشنهادات سندیکا را به شکل جدی پیگیری کنند. همچنین مقرر شد سندیکا موضوع را از اتاق ایران پیگیری کند تا در زمان بررسی بودجه برق، نماینده سندیکا از طرف اتاق ایران در مجلس حضور یابد. 

مقرر شد سندیکا علاوه بر اینکه ارتباط با تشکل‎های فعال صنعت برق را به صورت جدی در دستور کار خود قرار می دهد، زمینه را برای ایجاد تعاملات و همکاری‎های مشترک با تشکل‎های فعال در حوزه‎های مختلف انرژی و آب نیز فراهم آورد. 

با تصمیم اعضا مقرر شد دبیرخانه دلایل غیرفعال بودن شعبه فارس را بررسی و عارضه یابی کرده و گزارش آن را به هیات مدیره ارائه کند. همچنین در این جلسه مقرر شد آقای میرصدری از طرف سندیکا برای حضور در انتخابات مجمع تشکل‎های دانش بنیان و همچنین آقای تبیانیان به عنوان نماینده سندیکا در هیات تحریریه پایگاه داده عوامل انتشار گازهای گلخانه‎ای معرفی شوند.

کلیات ساختار پیشنهادی کمیته ها که توسط کارگروه منتخب هیات مدیره تهیه شده به تصویب رسید و مقرر شد شرط کارت بازرگانی برای عضویت در ارکان کمیته‌ها و کمیسیون‌ها حذف شود. شرط مدیرعامل یا عضو هیات مدیره برای هیات رییسه کمیته‎ها حذف شود تا فرصت حضور کارشناسان خبره صنعت برق در کمیته‎ها فراهم شود و تنها شرط تسویه حق عضویت برای ارکان کمیته ها باقی بماند. همچنین مقرر شد شرط مدیرعامل یا عضو هیات مدیره بودن نیز به شرایط عضویت در ارکان کمیسیون افزوده شود. مقرر شد تبصره‎ای برای موارد خاصی که کاندیداهای ارکان یک کمیسیون مشمول این شرایط نیستند، تدوین شده و بر اساس آن تصمیم گیری در خصوص ارکان این کمیسیون به هیات مدیره واگذار شود. 

در خصوص انتخابی یا انتصابی بودن روسای کمیسیون‌های عمومی سندیکا پس از بحث و بررسی رای‌گیری بعمل آمد و مقرر شد روسای کمیسیون‌های عمومی به صورت انتصابی تعیین شوند. همچنین مقرر شد تبصره‎ای در آیین‎نامه کمیته‎ها و کمیسیون‌ها، تدوین و تصمیم‎گیری در خصوص ایجاد کمیته برای حوزه‎هایی که کمتر از 20 شرکت عضو دارند، به هیات مدیره واگذار شود. مقرر شد خبرگان و صاحبنظران مدعو صنعت برق در کمیسیون‎های عمومی و تخصصی سندیکا، صاحب رای نباشند. 

کلیات ساختار پیشنهادی کمیته ها که توسط کارگروه منتخب هیات مدیره بازنگری شده بود مورد بررسی قرار گرفت. پس از بحث و بررسی در خصوص کلیات ساختار جدید کمیته‎ها و کمیسیون های سندیکا به تصویب هیات مدیره رسید و مقرر شد تغییرات مصوب شده در نسخه نهایی آن اعمال شود. همچنین مقرر شد جلسه مشترکی با روسای کمیته‎های تخصصی و عمومی سندیکا برگزار شده و در این جلسه ساختار جدید ارائه و نظرات آنها کسب و ساختار کمیته‎ها و کمیسیون های سندیکا، اجرایی شود.


امتیاز دهید :


ماهنامه ستبران

آرشیو

طراحی سایت از پارسیان مهر

© تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سندیکای صنعت برق ایران است.