پیام نوروزی رئیس هیات مدیره سندیکای صنعت برق ایران

رئیس هیات مدیره سندیکا در پیام نوروزی: امید که سال نو سرشار از سلامتی، رونق و بهروزی، آغاز روز‌های روشن و پایان تلخی‌ها و تاریکی‌ها باشد.
پیام نوروزی رئیس هیات مدیره سندیکای صنعت برق ایران
تاریخ : ۱۳۹۸/۱۲/۲۸

سال ۹۸ هم با دشواری‌ها و رخداد‌های تلخ متعددش گذشت. همانطور که پیش‌بینی می‌شد سالی که گذشت برای مردم ایران و فعالان اقتصادی سرشار از فراز و نشیب‌های مختلف و پرتعداد بود. در حقیقت به جز افزایش آرام و بی هیاهوی تورم و نرخ ارز، افزایش چشمگیر فشار ناشی از تحریم ها، محدودتر شدن جدی مبادی واردات و صادرات، قرار گرفتن ایران در لست سیاه FATF و تشدید بحران کمبود نقدینگی در کشور، رخداد خاص دیگری در اقتصاد ایران اتفاق نیفتاد.

در صنعت برق هم تحول روشن و موثری را شاهد نبودیم. با وجود اینکه پس از سال‌ها این صنعت با پافشاری‌ها و پیگیری‌های گسترده سندیکای صنعت برق صاحب فهرست بها در حوزه‌های مختلف شد، گام‌های موثری برای ایجاد وحدت رویه در محاسبه حق بیمه قرارداد‌های پیمانی اش برداشته شد و بالاخره در وزارت صمت جایگاه تعریف شده‌ای یافت در خصوص مطالبات هم تلاش‌ها به پرداخت‌های چند مرحله‌ای به برخی از شرکت‌ها منجر شد، اما قطعا این نتیجه مورد انتظار برای سندیکا و اعضایش نبود.

اگرچه سال ۹۸ تلاش‌ها و پیگیری‌های کم ثمری هم برای سندیکا داشت، اما در کنار آن تعاملات ثمربخشی با وزارت صمت، سازمان برنامه و مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی هم به دنبال داشت و علاوه ایجاد میز ساخت داخل در وزارت صنعت، معدن و تجارت برای صنعت برق به تثبیت جایگاه برقی‌ها در این وزارتخانه منجر شد. تصویب و قیمت دار کردن فهارس بهای پست و خطوط انتقال هم البته در سال آتی برای فعالان صنعت برق می‌تواند کاملا مثمرثمر واقع شود.

سندیکا امسال هم پژوهش‌های موثری را به منظور روشن کردن گلوگاه‌ها و تدوین راهکار‌های موثر برای بهبود شرایط کسب و کار‌های صنعت برق تدوین کرد که برآورد هزینه‌های ناشی از تحریم ها، چالش‌ها و راهکار‌های توسعه کسب و کار‌های صنعت برق و تدوین نقشه راه توسعه صادرات این صنعت از جمله مهمترین آن‌ها بودند.

سندیکای صنعت برق ایران که تعداد اعضای آن از مرز ۵۲۰ شرکت گذشته، امسال هم از بین بیش از ۲۵۰ تشکل عضو اتاق بازرگانی ایران به عنوان تشکل برتر شناخته شد و توانست با تهیه و ارائه گزارش‌های تحلیلی و پژوهشی ارزشمند در حوزه‌های مختلف، به نقطه اتکای ویژه‌ای برای وزارتخانه‌های نیرو و صمت، اتاق بازرگانی و سایر نهاد‌های سیاستگذار بدل شود.

این تشکل همچنین کار ارزیابی و تشخیص صلاحیت سازندگان را نیز عهده دار شد و این پروسه مهم را در سه ماهه پایانی سال با سازندگان مقره کلید زد. البته بررسی لایحه بودجه و ارائه پیشنهاداتی برای بهبود بودجه صنعت برق هم از دیگر اقدامات صورت گرفته در طول سال بود.

سالی که گذشت با سیل آغاز شد و روز‌های پایانی اش با اپیدمی پرخطر کووید ۱۹ در حال گذار است، با این حال، اما چاره‌ای جز مقابله و مقاومت و امید نیست. صنعتگران صنعت برق ایران سال‌ها در سخت‌ترین و بحرانی‌ترین شرایط کشور، تلاش کرده اند که ضمن حفظ بقا، رسالت خود را برای توسعه زیرساختی این صنعت به عنوان یک حوزه استراتژیک که تاثیری غیرقابل انکار بر سطح رفاه هموطنان عزیز دارد، به درستی انجام دهد.

بدون شک نمی‌توان قضاوت روشنی در خصوص رخداد‌های سال ۱۳۹۹ داشت. روز‌های پیش رو می‌تواند نویدبخش تحول و توسعه باشد و یا تکرار آنچه که تا امروز بر این صنعت گذشته است. هر آنچه که هست باید با برنامه ریزی و امید به استقبال آن رفت.

سندیکای صنعت برق ایران، چون بیست سال گذشته همواره در کنار شرکت‌ها و فعالان صنعت برق خواهد بود و تلاش می‌کند ضمن روشن کردن فضای پیش روی کسب و کارها، از موانع بکاهد و در کنار اعضا برای بهبود شرایط تلاش کند. همبستگی، اتحاد و انسجام تنها مسیری است که به روز‌های بهتر ختم می‌شود. پس امروز در کنار یکدیگر برای فردایی که بهتر خواهد بود، خواهیم ایستاد.

حالا که سال ۹۸ با کوله‌ای سنگین از تلخی‌ها و سختی‌ها تمام می‌شود و با وجود اینکه رد سیاه بیماری تا سال آینده هم از آن به جا خواهد ماند، اما باید پشت به تلخی و سیاهی و سختی، دوباره به بهار و روز‌های نو سلام کرد؛ بنابراین روز‌های نو را به فال نیک می‌گیریم و این آغاز دوباره را به تلاشگران و جهادگران عرصه صنعت شادباش می‌گوییم.

امید که سال نو سرشار از سلامتی، رونق و بهروزی، آغاز روز‌های روشن و پایان تلخی‌ها و تاریکی‌ها باشد.


امتیاز دهید :


ماهنامه ستبران

آرشیو

طراحی سایت از پارسیان مهر

© تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سندیکای صنعت برق ایران است.