مدیرعامل شرکت کنتورسازی ایران در گفتگو با روابط عمومی سندیکا:

قراردادهای صنعت برق عمدتا به نفع دولت است

مدیرعامل شرکت کنتورسازی ایران گفت: شرکت ما چیزی حدود 100 میلیارد تومان از شرکت‌های توزیع طلب دارد. البته اگر قرار باشد مطالباتی که بابت پیش پرداخت قراردادها داریم را هم به این رقم اضافه کنیم، طلب ما به حدود 500 میلیارد تومان می‌رسد.
قراردادهای صنعت برق عمدتا به نفع دولت است
تاریخ : ۱۴۰۲/۰۸/۲۹

سیدعلی عاملی مدیرعامل و رئیس هیات مدیره شرکت کنتورسازی ایران در گفتگو با روابط عمومی سندیکا مهم‌ترین چالش صنایع برقی را نحوه تخصیص ارز دانست و گفت : این مساله بعضا تا 90 روز طول می‌کشد و تهدیدی جدی برای تامین مواد اولیه و خطوط تولید است. به گفته او، در صنعت کنتور سازی 80 درصد مواد اولیه مصرفی وارداتی است.

مدیرعامل شرکت کنتورسازی در بخش دیگری از سخنان خود حجم بالای بدهی شرکت‌های دولتی را مورد انتقاد قرار داد و افزود: شرکت ما چیزی حدود 100 میلیارد تومان از شرکت‌های توزیع طلب دارد. البته اگر قرار باشد مطالباتی که بابت پیش پرداخت قراردادها داریم را هم به این رقم اضافه کنیم، طلب ما به حدود 500 میلیارد تومان می‌رسد.

عاملی ادامه داد: در حالی حجم بالای مطالبات از شرکت‌های دولتی نقدینگی واحدهای صنعتی فعال در صنعت برق را با چالش مواجه کرده که هر سال با افزایش قیمت مواد اولیه و نرخ بالای تورم مواجه هستیم. به عنوان مثال تنها در یک مورد قیمت ارز دولتی از حدود 27 هزار تومان در سال گذشته به 42 هزار تومان در امسال رسیده است.

او با اشاره به اختلاف 60 تا 70 درصدی قیمت ارز نیمایی در سال 1401 و 1402، افزود: در واقع ما محصول خود را بر مبنای دلار 27 هزار تومانی به وزارت نیرو فروخته‌ایم اما به دلیل بدحسابی و عدم پرداخت به موقع مطالبات، امروز باید همان قطعه خود را با دلار 42 هزار تومانی تامین کنیم. به عبارت دیگر قدرت جایگزینی ما به عنوان یک تولیدکننده کنتور به شدت کاهش یافته است.

عاملی در پاسخ به این سوال که انتظار شما به عنوان یکی از سازندگان تجهیزات برقی چیست، گفت: بخش خصوصی 3 خواسته اصلی از سندیکا دارد. خواسته نخست حل مساله روند تخصیص ارز برای فعالان صنعت برق است. درخواست دوم وصول مطالبات رسوب کرده است. درخواست سوم هم یکپارچه کردن قراردادهاست.
او در توضیح خواسته سوم خود گفت: عمده قراردادهای صنعت برق یک طرفه و به نفع دولت بوده و معمولا نفعی برای صنعتگر لحاظ نمی‌شود. نباید فراموش کرد که اگر می‌خواهیم صنعتی توسعه پیدا کند قراردادها باید به صورت برد-برد تنظیم شود. در غیر این صورت نوع دلزدگی نسبت به ادامه فعالیت در فعال اقتصادی ایجاد می‌شود.

او با اشاره به اینکه در زمان پیک پیمانکاران صنعت برق در کنار دولت بوده و جلوی خاموشی‌ها را گرفتند، ادامه داد: فعالان صنعت برق در شرایط تحریمی ایستاده و فعالیت می‌کنند. متاسفانه ما جدای از تحریم‌های خارجی باید با تحریم‌های داخلی هم مبارزه کنیم که گاهی اوقات حتی سخت‌تر است. انتظار ما این است که دولت در مقابل، بدهی‌های بخش خصوصی را پرداخت کند، این حداقل کاری است که وزارت نیرو می‌تواند انجام دهد. 

عاملی با بیان اینکه شرکت کنتورسازی ایران ظرفیت تولید سالانه 25 میلیون کنتور تک فاز و 3 فاز را دارد، اظهار داشت: نیاز کشور در این حوزه چیزی حدود 50 میلیون دستگاه در سال است و اکنون در حال مذاکره با کشورهای تاجیکستان، عراق و سوریه برای صادرات هستیم. 

به گفته او، محصولات ایرانی از کیفیت بالایی برخوردار بوده و قدرت رقابت با تولید مشابه خارجی را دارند. اما تحریم‌های بین‌المللی و معضلاتی که در نقل و انتقال پول وجود دارد، در برخی موارد حضور ما در کشورهای هدف صادراتی را سخت می‌کند.


امتیاز دهید :


ماهنامه ستبران

آرشیو

طراحی سایت از پارسیان مهر

© تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سندیکای صنعت برق ایران است.