تاکید بر پیگیری‌ چالش‌ قراردادها و مطالبات صنعت برق

جلسه روسای کمیته‌های عمومی و تخصصی سندیکای صنعت برق ایران، بیست و دوم تیر سال جاری به صورت برخط و از طریق برنامه اسکایپ برگزار شد.
تاکید بر پیگیری‌ چالش‌ قراردادها و مطالبات صنعت برق
تاریخ : ۱۳۹۹/۰۵/۰۸

در ابتدای جلسه پیگیری مطالبات شرکت‌های عضو سندیکا و میزان وصول این مطالبات مورد بحث قرار گرفت و تاکید شد که پرداخت مطالبات شرکت‌های عضو به دو دسته از محل منابع جاری و از محل منابع ارزی دسته‌بندی شده و با موافقت‌های صورت گرفته از سوی توانیر، مجموع 20 میلیارد تومان از محل منابع جاری در حال پرداخت به شرکت‌های با مطالبات کمتر از یک میلیارد تومان است. 

در ادامه بر لزوم رعایت تمامی شرایط قرارداد تیپ توسط شرکت‌های تابعه توانیر تاکید و مقرر شد شرکت‌های عضو موارد نقض قرارداد تیپ را جهت پیگیری به سندیکا اعلام کنند. 

در بخش بعدی جلسه خلاصه‌ای از گزارش چالش‌ها و راهبردهای صنعت برق که توسط معاونت پژوهشی جهت ارائه به مجلس شورای اسلامی تهیه شده، ارائه شد. وضعیت کلی صنعت برق در اقتصاد کشور، نظام حقوقی و قرادادهای صنعت برق و تحمیل زیان ناشی از تغییرات نرخ ارز و تورم به بخش خصوصی، بررسی مشکلات زنجیره تامین و ارائه راهکار به منظور ایجاد جهش تولید در صنعت برق به عنوان مهم‌ترین محورهای این گزارش مطرح شد. سپس اعضای حاضر در جلسه نظرات خود را درخصوص گزارش مذکور اعلام کردند و مقرر شد نکات تکمیلی به گزارش اضافه شود.

ارائه گزارشی از چالش‌ها و مشکلات اعضای کمیته سازندگان دکل‌های انتقال نیرو توسط ریاست کمیته مذکور، محور بعدی جلسه بود. عدم امکان تامین مواد اولیه به دلیل آشفتگی بازار، ناکارآمدی مکانیزم جبران خسارات ناشی از تغییرات ارز، تاثیر مستقیم تغیرات نرخ ارز بر مواد اولیه گروه سازندگان دکل، مواجه بودن بخش خصوصی با ریسک‌های قراردادهای موجود به صورت یک طرفه، افزایش روز افزون مطالبات بخش خصوصی از کارفرمای دولتی، از مهم‌ترین نکات مطرح شده در این گزارش بود.

همچنین معادل‌سازی قیمت‌های قراردادی و پرداخت با قیمت روز ارز، افزایش میزان پیش پرداخت قرادادها به 40 درصد و تغییر فرمول تعدیل به منظور پوشش ریسک تغییرات قیمت ارز و تورم، سه پیشنهادی بود که از طرف کمیته سازندگان دکل ارائه شد. مقرر شد این پیشنهادات که در قالب نامه‌ای به رئیس هیات مدیره سندیکا ارسال شده است، به کمیته‌های عمومی و تخصصی سندیکا نیز ارسال و از آنها نظرخواهی شود.

در پایان جلسه رئیس کمیته انرژی‌های تجدیدپذیر به بیان چالش‌های صنعت انرژی‌های تجدیدپذیر پرداخته و تاکید کرد که عدم اقدام به موقع درخصوص اصلاح تعرفه‌های خرید تضمینی متناسب با افزایش نرخ ارز و تصمیمات بعضا واگرایانه مسئولان در این حوزه، باعث تشدید مضاعف رکود حاکم بر کسب و کار شرکت‌های فعال در این حوزه شده است. لذا مقرر شد نامه سندیکا خطاب به سرپرست وزرات صمت در خصوص حمایت موثر از ساخت داخل تجهیزات تجدیدپذیر پیگیری و اقدام شود.


امتیاز دهید :


ماهنامه ستبران

آرشیو

طراحی سایت از پارسیان مهر

© تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سندیکای صنعت برق ایران است.