یکصدوسومین شماره ستبران منتشر شد
اینجا هستیدSkip Navigation Links
اردکانیان: حل مشكلات صنعت برق نيازمند اجماع ملی است اردکانیان: حل مشكلات صنعت برق نيازمند اجماع ملی است


نشست صميمي وزير نيرو با نمايندگان بخش خصوصي صنعت برق که به همت سندیکا و در حاشیه هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی برق، برنامه‌ریزی شده بود، برگزار شد.

در اين نشست علاوه بر دكتر اردكانيان، مهندس بخشي رئيس هيات مديره سنديكا، مهندس حائري معاون وزير نيرو در امور برق و انرژي، مهندس متولي زاده مديرعامل شركت توانير، دكتر صادق زاده رئيس ساتبا و مهندس طرزطلب مديرعامل شركت مادرتخصصي توليد نيروي برق حرارتي، دكتر ببران مدير روابط عمومي وزارت نيرو، اعضاي هيات مديره سنديكا، تعدادي از مديران عامل شركت عضو سنديكا و فعالان صنعت برق حضور داشتند.

در ابتدای نشست مهندس بخشی، رئیس هیات مدیره سندیکا با اشاره به چالش های صنعت برق گفت: يكي از چالش هايي كه امروز صنعت برق با آن مواجه شده است، قراردادهايي است كه نوسانات ارزي در آن پيش بيني نشده لذا كارايي خود را از دست داده اند.

وی ادامه داد: اين چالش منجر به توقف قراردادهاي برق به ارزش سه هزار ميليارد تومان شده است كه اميدواريم با همراهي وزات نيرو و تشكيل كارگروه هاي ويژه، قدمي در حل اين معضل برداشته شود.

مهندس بخشی با تاکید بر ضرورت اصلاح اقتصاد برق، تصریح کرد: ريشه تمام مشكلات صنعت برق نظام نادرست تعرفه گذاري و اقتصاد برق است. اقتصاد برق به دلايل سياسي و غيرفني به جايي رسيده كه دخل و خرج آن همخواني ندارد.

رئیس هیات مدیره سندیکا با تاکید بر ظرفیت کارشناسی و ارتباطاتی بخش خصوصی صنعت برق و به خصوص سندیکا اظهار کرد: بخش خصوصي با تمام ظرفيت در كنار دولت و وزارت نيرو ايستاده است تا اقتصاد برق سر و سامان بگيرد.

وی افزود: پروژه هايي از سوي سنديكا با همكاري اتاق بازرگاني، توانير و نظارت مهندس حائري تعريف شده است تا ساختار جديد تعرفه اي را مشخص كنيم.

مهندس بخشی در پایان با تاکید بر ضرورت افزایش صادرات برق ادامه داد: صنعت برق ظرفيت صادرات بيست ميليارد دلاري دارد اما متاسفانه به علت رويكرد واردات محور دولت، از اين ظرفيت استفاده نشده است، اميدواريم با تغيير نگاه دولت به مسئله صادرات، از ركودي كه در صنعت حاكم شده است، خارج شويم.

در ادامه جلسه دکتر اسدی معاون پژوهش و برنامه ریزی سندیکا با ارائه گزارشی از چالش های امروز صنعت برق کشور، گفت: رکود در بازار، کمبود نقدینگی، قراردادهای یکجانبه، توقف پروژه ها، تامین مواد اولیه و کاهش صادرات، 6 چالش اصلی صنعت برق هستند.

وی ضمن تشریح مشکلاتی که این چالش‌ها برای صنعت برق ایجاد کرده است، ادامه داد: سندیکا برای حل مشکلات صنعت برق 4 راهکار شامل اجماع ملی در حل مسائل صنعت برق، اصلاح نظام مالی و اقتصادی صنعت برق، اصلاح ساختار حقوقی و قراردادها و  توسعه متوازن و پایدار برق ارائه داده است.

برای مشاهده متن کامل گزارش سندیکا که به شدت مورد استقبال وزیر نیرو قرار گرفت، اینجا کلیک کنید.  

رضا اردكانيان، وزير نيرو در ادامه جلسه با تاکید بر اینکه گزارش سنديكاي صنعت برق ايران از چالش هاي صنعت برق و گام هايي كه براي رفع اين چالش ها تعريف كرده اند، قابل تقدير است.

وی ادامه داد: با توجه به تاكيدي كه در صحبت هاي فعالان بخش خصوصي بر ظرفيت داخلي در صنعت برق اشاره شد، بايد بيشتر بر روي اين موضوع تمركز كرد چراكه استفاده نكردن از اين ظرفيت خلاف سياست هاي كلي است. اگر در مواردي توان ساخت داخل وجود داشت و از آن در پروژه ها بهره برده نشده است، شركت ها موضوع را از طريق سنديكا پيگيري كنند.

وزیر نیرو تصریح کرد: پيش نياز توسعه يافتگي هر كشور، وجود انسان هاي توسعه يافته است لذا در نگاه به مشكلات صنعت برق بايد آينده نگري كرد و از ابتداي هر كار دورنماي آن را در نظر گرفت. كشورهاي درحال توسعه منطقه و كشورهايي كه درگير جنگ هستند براي بازسازي نيازمند ساخت و ساز هستند كه ايران مي تواند در اين بازارها نقش خوبي ايفا كند لذا بايد بازارهاي منطقه را كسب كنيم.

اردکانیان افزود: صنعت برق صنعتي است كه براي رسيدن به اين مرحله هزينه زيادي براي آن صرف شده است لذا امروز بايد با تكيه بر صادرات هزينه هاي صرف شده را برگردانيم.

وی اظهار کرد: حل مشكلات صنعت برق نيازمند اجماع ملي است. در اين مسير هر فردي در هر جايگاهي با توانمندي خود و بدون در نظرگرفتن منافع شخصي يا گروهي بايد براي حل مشكلات تلاش كند. همگرايي در اين زمينه بسيار مهم است.

وزیر نیرو تاکید کرد: از امروز كه در آستانه اجراي تحريم هاي آمريكا قرار داريم، لفظ بخش خصوصي و دولتي برق را كنار بگذاريم و همه باهم با نقش هاي متفاوت هدف مشترك توسعه برق و حل معضلات اين صنعت را دنبال كنيم.

اردکانیان ادامه داد: بايد ظرفيت هاي موجود را همسو ساخته و تشكلي واحد از وزات نيرو، صمت، سازمان برنامه و بودجه، بانك مركزي، كميسيون انرژي مجلس، سنديكاي صنعت برق و ...تشكيل داده و ماموريت مشتركي براي مسائل صنعت برق تعريف كنيم تا با ارائه راهكارها، چالش هاي موجود را رفع كنيم.

اردکانیان خاطرنشان کرد: با اطلاعاتی که از مجموعه دولت، مجموعه نمایندگان مجلس و توانمندی بخش خصوصی دارم، این کار شدنی است و ظرفیت ها و روحیه رسیدن به این اجماع ملی وجود دارد.

وزیر نیرو گفت: اقداماتی صورت گرفته و کارهایی در ماه‌های اخیر گره گشایی شده که مجاز نیستم در مورد آنها صحبت کنم اما مجموعه کشور رو به جلو و پیشرفت است و امیدوارم هرچه زودتر بتوانیم سازمان چندوجهی در بخش برق با حضور بازیگران متفاوت و متنوع را شکل دهیم.

همایون حائری، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در این نشست مشترک اظهار کرد: به منظور رسیدن به اجماع ملی برای پرداختن به مسائل صنعت برق کشور که مورد تأکید وزیر نیرو بوده است، تاکنون نشست‌های مشترکی با بخش خصوصی داشته‌ایم که نیاز است تعاملات در این بخش بیش از پیش باشد.

وی افزود: در نشست‌های مشترک با اعضای سندیکای برق در تلاشیم تا به مدلی برسیم که بتوانیم چالش‌های جاری را در قالب آن مدیریت کنیم.

حائری تصریح کرد: اینکه وزیر نیرو بر ایجاد یک تشکل با رویکرد اجماع ملی تأکید کرده، یک قدم جلوتر از برگزاری نشست‌های مشترک با بخش خصوصی است و باید وزارتخانه‌ها را درگیر مسائل صنعت برق کنیم.

وی ادامه داد: تا زمانی که روی کیلووات ساعت‌ها حساس نشویم و ارزش یک کیلووات ساعت را ندانیم، مشکلات صنعت برق ادامه خواهد داشت.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با تأکید بر ضرورت اصلاح مصرف برق در کشور اذعان داشت: 24 هزار مگاوات در ایام پیک تابستان سال جاری، فقط در بخش سرمایشی مصرف برق داشتیم که می‌توان این بخش را تا حد زیادی با اصلاح الگوی مصرف کاهش داد.

وی افزود: اقتصاد برق، موضوع تأمین منابع مالی، جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و صادرات خدمات فنی و مهندسی از چالش‌های صنعت برق است که در حال تلاش برای اتخاذ تصمیماتی برای حل این چالش‌ها هستیم.

حائری تصریح کرد: در زمینه تهاتر بدهی‌ها با بانک‌ها مذاکراتی شده و کار آغاز شده است.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اشاره به نزدیکی روزهای تدوین لایحه بودجه 98 گفت: تمهیداتی را که باید در بودجه 98 دیده شود، با همفکری بخش خصوصی نهایی کرده و به دولت ارائه خواهیم کرد.

وی افزود: صادرات برق، ارزش افزاترین نوع صادرات است که می‌توانیم داشته باشیم و تصمیمی که برای صادرات برق تولیدی انرژی‌های تجدیدپذیر اتخاذ شده می‌تواند کمک موثری به توسعه این بخش کند.

حائری با اشاره به ضرورت حمایت از صنایع پشتیبان گفت: صادرات خدمات فنی و مهندسی صنعت برق می‌تواند رکوردار ارزآوری برای کشور باشد که در این زمینه کار بسیاری در پیش داریم.

وی افزود: باید حمایت دولتی را از شرکت‌های خصوصی صادرکننده خدمات فنی و مهندسی بیش از پیش افزایش دهیم و بازنگری بر قراردادهای صنعت برق را با هدف افزایش کارآیی در دستور کار قرار دهیم.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با بیان اینکه ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های خوبی در بخش خصوصی ایرانی صنعت برق وجود دارد، گفت: دولت باید حمایت‌های خود را به گونه‌ای داشته باشد که اگر بخش تولیدی با ظرفیتی زیر 100 درصد فعالیت می‌کند، با حمایت‌های مختلف از جمله استفاده از پتانسیل‌های مالی، به ظرفیت اسمی خود در فعالیت تولیدی بازگردد .

وی خاطرنشان کرد: باید کارگروه‌های اثرگذاری تشکیل دهیم و یک نقشه راه مناسب‌تری به وجود بیاوریم.

در ادامه جلسه، سیدمحمد صادق‌زاده، رئیس ساتبا با اشاره به اینکه از سال 95 ساخت نیروگاه تجدیدپذیر از تصدی دولت حذف شده است، عنوان کرد: بر اساس ارزیابی صورت گرفته نرخ رشد احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر از سال 96 به 95 حدود 70 درصد افزایش یافته است.

وی با تاکید بر اینکه نوسانات اخیر بازار ارز توسعه تجدیدپذیرها را با کندی مواجه کرده است، ادامه داد: برای مقابله با این مسئله دو راه‌حل از سوی وزارت نیرو در دستور کار قرار گرفت تا بخش خصوصی بتواند به راحتی اقدام به تولید برق توسط نیروگاه‌های تجدیدپذیر کرده و آن را به سهولت به کشورهای منطقه صادر کند.

صادق‌زاده افزایش نرخ خرید تضمینی برق را راهکار دیگری برای کاهش اثرات تغییر نرخ ارز دانست و افزود: براساس توافقات صورت گرفته متناسب با تغییرات نرخ ارز، نرخ‌های خرید تضمینی برق تجدیدپذیر نیز افزایش پیدا خواهد کرد که به محض ثبات یافتن بازار ارز، نرخ‌های جدید این بخش هم از سوی وزارت نیرو اعلام خواهد شد.

رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق خاطرنشان کرد: بر این این اساس بخش خصوصی علاوه بر امتیاز صادرات برق، افزایش نرخ خرید تضمینی را نیز خواهد داشت.

وی در پایان با اشاره به اینکه پتانسیل‌های بالایی برای تولید برق از تجدیدپذیرها در ایران وجود دارد، گفت: هزینه احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر در ایران با وجود برخورداری از شرایط مناسبی همچون تابش شدید خورشید و قدرت وزش باد حدود سه سنت است که این رقم در کشورهای همسایه رقمی بین 6 تا 10 سنت است.

در بخشی از این نشست آقایان مهندسین پیام باقری، جمشید بردبار، ولی الله بیات، سعید مهذب ترابی و دکتر رفیعی به نمایندگی از اعضای سندیکا، در خصوص چالش‌های بخش خصوصی و موضوعات قراردادهای متوقف، مطالبات، رکود، مسائل ساخت داخل، سازندگان و پیمانکاران، مسائل شرکت‌های کوچک و متوسط، شرکت‌های دانش‌بنیان، صادرات، کاهش تلفات و تجدیدپذیر صحبت کردند. 

انتهای پیام/

تاریخ: ۱۳۹۷/۰۸/۱۱
نظرات:


 
 
عضویت در سایت |  رمز عبور را فراموش کرده ام


تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سندیکای صنعت برق ایران است.